חטיפות ילדים

 

 

גירושין הינם הליך משפטי אמוציונאלי מאוד, אשר עלול להסתיים בתחושת קיפוח של אחד מבני הזוג, במיוחד כאשר מעורבים בסיפור ילדים משותפים – מצב העשוי לעורר תגובה בלתי נשלטת ע"י אחד הצדדים. תגובה קיצונית זו עלולה להעמיד את טובת הילד בסכנה ולשבש את זכויות ההורות והמשמורת של ההורה האחר, כפי שקורה במקרים של חטיפת ילדים, העתקת מגורי הילד למדינה אחרת או אי החזרתו למקום מגוריו הקבוע, ללא הסכמת ההורה האחר, או ללא אישור חוקי מבית המשפט. "חטיפת ילדים" הננו תחום ההולך ומתפתח בשנים האחרונות יותר ויותר לאור הפיכתו של העולם לכפר גלובלי ,  וקלות הניוד ממדינה אחת לאחרת. חטיפת ילדים מחייבת פעולה מיידית להשבת הילד, ראשית וללא דיחוי יש לדווח על כך למשטרה- אך לא דיי בכך!

 

עו"ד חיה רודניצקי  - מומחיות בחטיפות ילדים

משרד עו"ד חיה רודניצקי, עו"ד בעלת  ניסיון , מתמחה בתביעות חטיפת ילדים ע"י אחד מהוריהם ומומחית באמנת האג. משרדה ייצג וליווה משפטית מקרים מורכבים ומסובכים של חטיפות ילדים .

 

  • הוצאת צו עיכוב יציאה מן הארץ נגד קטינים או כנגד הורים למניעת חטיפה או הברחה לחו"ל.
  • השבת קטינים חטופים אל מדינת המקור לידי הרשויות או ההורה המשמורן.
  • אכיפת הסדרי ראייה ופסקי דין למשמורת שניתנו בחו"ל.
  • הגנה מפני החזרת קטין למדינת המגורים מחשש לטובת הקטין ושלומו.
  • הגנה ומניעה של השבת קטין לידי הורה או למדינת המגורים בגין השתלבות.
  • הגנה מפני השבת קטין חטוף בשל הסכמה ו/או השלמה.
  • הגנה מפני השבת קטין חטוף בשל מסוכנות או אי מסוגלות הורית והכרזה על נזקקות.

 

אמנת האג

מדינת ישראל חתומה על חוק אמנת האג (החזרת ילדים חטופים), יחד עם מדינות רבות ובכללן מדינות אירופה המערבית, אירופה הצפונית, חלק ממדינות אירופה המזרחית ועוד. האמנה נועדה להבטיח את חזרתם המיידית של ילדים, אשר בניגוד לחוק הורחקו מהמדינה בה התגוררו באופן קבוע וכן להבטיח שזכויות משמורת והסדרי ראייה , וכן זכויות ביקור של הורה אצל ילדיו, יכובדו ולא יופרו ע"י ההורה השני.

 

אמנת האג מבוססת על הדדיות בין המדינות החתומות עליה ועל חובת עזרה ושיתוף פעולה הדדי בין רשויות החוק של המדינות החברות. האמנה מתייחסת להיבטים האזרחיים בלבד במקרה החטיפה, ואינה מתייחסת להיבטים פליליים. האמנה אומצה בחוק שנחקק על ידי הכנסת בשנת 1991 ומאז נותח ופורש בפסיקת בתי המשפט בישראל, תוך התייחסות לפסיקה במדינות שונות שפירשו את אותה אמנה. במקרי חטיפת ילדים בישראל ובקשות השבת ילדים - מטפלת המחלקה הבינ"ל של משרד המשפטים. חשוב להדגיש כי תפקיד בית המשפט במדינה אליה נחטף הילד הינו מתן טיפול מידי ראשוני למצב והוא אינו מקיים דיון בשאלת משמורת הקטין. זאת ועוד, אמנת האג מתייחסת גם לשיקולי טובת הילד באופן מוגבל, שכן הכלל קובע כי כל חטיפה של ילד הינה עבירה על החוק ומחייבת החזרתו. משכך, אך בהתקיים מצב חריג הנוגע לשיקול טובת הילד - רשאי בית המשפט-במקרים מיוחדים-  להחליט שלא להחזיר את הילד.

 

כצעד מונע לחטיפת ילדים – מומלץ מאוד להוציא צו המאפשר איסור יציאה מהארץ לקטין ללא אישור מפורש של שני ההורים. במידה ואתם חוששים מחטיפה ע"י בן/בת הזוג שלכם, ניתן לפנות מבעוד מועד לרשויות החוק ולמנוע כל מקרה של חטיפת ילדכם- כך שניסיון יציאה מהארץ עם הילד יהיה בלתי אפשרי ללא אישור שלכם.

 

עו"ד רודניצקי דרורי 

עו"ד רודניצקי דרורי מופיעה בערכאות: בית משפט לענייני משפחה, בית הדין הרבני (על כל ערכאותיו), בית משפט מחוזי, בית המשפט העליון .עו"ד רודניצקי מתחייבת לייצג את הלקוח באופן מקצועי ואישי ולהביא למימוש כל זכויותיכם, מתוך הבנה מעמיקה בכל המרכיבים המשפטיים ומחויבות ערכית וחברתית. עו"ד רודניצקי מומחית באמנת האג וניהלה בהצלחה תביעות להשבת קטינים - תייצג אותך בכל שלב עד להצלחה הסופית. 

 

הייצוג יכול להתייחס למספר חלופות:

  • הפרת זכויות משמורת והחזקת ילדים- הורה שילדו נחטף מחו"ל לישראל.
  • הפרת זכויות משמורת והחזקת ילדים - הורה שילדו נחטף מישראל לחו"ל.
  • הפרת זכויות ביקור - הורה שהילדים אינם במשמורתו , שבן זוגו או זוגתו מונע או מונעת ממנו לבקר את ילדיו. 


הייצוג מטרתו להשיב את הילד להורה ממנו הוא נחטף, וכן במקרים שבהם ההורה "חטף" את הילד, כדי להגן על הילד, ובמקרה זה מטרת הייצוג היא השארת הילד בידי ההורה החוטף.

        

נשמח לעמוד לשירותכם בכל עת.