הסכמי ממון וחוזים

 

 

בשל שכיחות מקרי הגירושין והנישואים האזרחיים, ניסוח הסכם ממון הפך לדבר מקובל מאוד בקרב בני זוג העומדים להינשא. בשנים האחרונות, עריכת הסכם ממון הפך לשלב בלתי נפרד מההכנות לחתונה, במיוחד אם מדובר בבני זוג בעלי פערים כלכליים גדולים מבית. ניסוח הסכם ממון נועד לספק תחושת ביטחון בקשר הזוגי, וניסוח ההבנות בין הצדדים בכל הקשור לרכוש וממון, באופן שיגרום להם תחושת נוחות וביטחון. אם כאשר בנישואין ראשונים, הסכם ממון נעשה בחשאי ובהיסוס, כדי לא לפגוע ברומנטיקה (אף כי אין זה כך), הרי בנישואין שניים, עריכת הסכם ממון היא דרך המלך, עד שניתן לומר כי מי שאינו עורך הסכם ממון יוצר במו ידיו, מעין "פצצת זמן". עריכת הסכם ממון בנישואין שניים נועדה גם להביא ל"שלום בית" בין הילדים מהנישואין הראשונים לבין בן/בת הזוג החדש/ה, כאשר כל אחד יודע מה מצבו.          

 

מהו הסכם ממון? 

הסכם ממון, הינו חוזה משפטי הנחתם לפני הנישואין במטרה להסדיר את יחסי הרכוש של בני הזוג בדרך השונה מזו הקבועה בחוק ואשר תחייב את הצדדים במידה וההסכם לא יערך. הסכם הממון קובע שיתוף או הפרדת רכוש לגבי סוגי הנכסים המפורטים בו ושאר סוגיות רלוונטיות למצב של פרידה או גירושין, כגון: מקרקעין, מניות, חשבונות בנק  או רכב, משאבים כספיים כקרנות השתלמות, קרנות פנסיה, חסכונות, או כספים שנתקבלו במתנה מההורים. הסכם ממון ניתן לאשר ולהחתים טרם הנישואין בנוכחות נוטריון או רשם נישואין. בנוסף, ניתן לאשרו בבית המשפט לענייני משפחה. חשוב  לציין כי לאחר הנישואין לא ניתן לאשר הסכם ממון אצל נוטריון, כי אם רק בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני.

 

עו"ד חיה רודניצקי-הסכמי ממון וחוזים 

עו"ד חיה רודניצקי, ניסחה עבור לקוחותיה הסכמי ממון רבים ומורכבים תוך התחשבות ברצון שני הצדדים. ניסיונה הרב כעורכת דין משפחה וגירושין, מאפשר לה לספק ייעוץ משפטי בראייה רחבה הכוללת היבטים שונים ביחסים בין בני הזוג ואת ההשלכות המשפטיות, וליישם אותן בהסכם. עורכת דין חיה רודניצקי תנסח הסכם מותאם אישית לפי הצרכים של בני הזוג תוך מתן הסבר לכל סעיף וסעיף – כזה אשר יבטיח את עתידכם הכלכלי במקרה של פרידה או גירושין.במקרה הצורך תנסח עו"ד רודניצקי צוואות לחותמים על הסכם הממון, כדי לבסס את התוצאות, מבחינה משפטית.

 

חוק יחסי הממון 

חוק יחסי הממון בישראל פוסק כי על זוג שנישא לאחר 01.01.74 יוחל חוק יחסי ממון, במסגרתו יתקיים איזון משאבים, המקנה לכל אחד מבני הזוג מחצית של כל הרכוש אשר נצבר בשנות הנישואים המשותפות לבני הזוג, לרבות במקרים בהם הרכוש, או חלקו, רשום על שם אחד מהם בלבד. לפיכך, רכוש אשר נצבר לפני נישואי הזוג אינו נכלל בחוק יחסי הממון, להוציא מקרים מיוחדים בהם רכוש שנצבר ע"י אחד מבני הזוג טרם נישואיהם נחשב לרכוש משותף לאחר שנות נישואים רבות. (בעניין זה התפתחה פסיקה  חדשה בבית המשפט העליון, הממוקדת בעיקר בדירה בה גרים בני הזוג.) 

 

חשוב לדעת על הסכם ממון  

עריכת הסכמי ממון וגירושין, מצריכה פנייה אל עורך דין המתמחה בדיני משפחה, בעל ניסיון מקצועי וידע משפטי רחב, מומחה בעריכת וניסוח הסכמי ממון וחוזים. עורך הדין ינסח את הסכם הממון באופן מקצועי ומקיף, כדי למנוע מחלוקות עתידיות בין הצדדים, תוך הקפדה על התייחסות לכל הנכסים של בני הזוג, בצורה מפורטת ומדויקת, כאשר ההסכם אמור לראות גם פני עתיד. דהיינו, הסכם ממון חייב להתייחס לא רק לרכוש הקיים ערב החתימה על ההסכם, אלא גם לרכוש אשר עתיד להיצבר, כגון נכסי נדל"ן, נכסים שניתנו בירושה או במתנה, קופות גמל ופנסיה וכיו"ב. חשוב לציין כי הסכם ממון הינו הדרך החוקית היחידה להסדיר חלוקת רכוש בשונה מהדרך הקבועה בחוק. מספרם הרב של מקרי הגירושין המכוערים, רוויי ההשמצות וההאשמות ההדדיות, מוכיח כי החוק אינו מספיק, ויש צורך לתת מענה מעבר למה שקבוע בחוק.

 

עיקרי הסכם ממון 

1. מכלול הרכוש שצבר כל אחד מבני הזוג בנפרד עד יום הנישואין, מה דינו של רכוש זה וכיצד מחלקים אותו, אם בכלל, בין בני הזוג.

2. מכלול הרכוש שנצבר למחרת יום הנישואין ואילך, מה דינו וכיצד יחולק בין בני הזוג. היות ועסקינן ברכוש שטרם קיים, אזי מנוסחים בהסכם עקרונות כלליים בלבד המוסכמים ע"י שני בני הזוג ולרוב מחלקים באופן הוגן את הרכוש המשותף שיצטבר בעתיד ובכלל זה: חובות/משכנתא, הוצאות והכנסות ממון שיצטבר בעתיד, ירושות, מתנות, פרסים וזכיות עתידיות פירות שיצטברו על נכסים, פנסיה וקרנות השתלמות, ביטוחים, השקעות, מוניטין אישי ועסקי ועוד.

 

זכרו! הסכם ממון נועד ללוות את חיי הזוג המשותפים ולשמש אותם רק אם חלילה יחליטו להיפרד. תפקידו של הסכם ממון להתחבא עמוק במגירה ולהופיע ביום פקודה – רק בשעת פרידה או גירושין או מוות של מי מבני הזוג. 

 

עו"ד חיה רודניצקי – הסכמי ממון וחוזים

עו"ד חיה רודניצקי,  ערכה הסכמי ממון רבים בין בני זוג, בהקפדה על  בחינת כל הסכם לגופו, השקעת מחשבה רבה באופיים של בני הזוג וצרכיהם וגיבוש ההסכמות לכדי מסמך משפטי הוגן וברור למקרה של פרידה וגירושין או מוות. זאת ועוד, עו"ד רודניצקי מתמחה בעריכת חוזים משפחתיים שונים ובראשם עריכת צוואות וירושות, חוזים אשר הניבו הצלחה במניעת סכסוכי משפחה כואבים ומיותרים בנוגע לחלוקת הרכוש של הנפטר. 

 

נשמח לעמוד לשרותכם בכל עת.